SoloTürk

SoloTürk, Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu modern ve yüksek performanslı F-16 savaş uçağının kabiliyetlerini, kullanımı için gereken yüksek seviyedeki bilgi ve beceriyi izleyiciye bir gösteri şeklinde sunan gösteri ekibidir.

Gösteri uçuşları tek kişilik F-16 C Blok-40 uçağı ile yapılmaktadır, gösteri uçuşları sırasında her iki kanat ucuna takılan duman üreteçleri ile beyaz renkli duman salınmaktadır. Gösteri yapan F-16 üzerinde, boya dışında herhangi bir değişiklik yapılmamış olup diğer F-16 lar gibi her türlü göreve hazır bir savaş uçağıdır. SoloTürk pilotları, gönüllü olarak yaptıkları gösteri uçuşları dışında diğer görevlerini eksiksiz olarak sürdürmektedirler.

18 Mayıs 2010 tarihinde ilk gösteri eğitim uçuşunu gerçekleştiren Pilot Binbaşı Murat KELEŞ 20 Ağustos 2010 tarihinde eğitim uçuşlarını tamamlayarak Türkiyenin ilk F-16 Solo Gösteri pilotu olmuştur. 15 Nisan 2011 tarihinde ilk resmi gösteri uçuşunu gerçekleştiren SoloTürk, 03-04 Haziran 2011 Yılında İzmir Çiğli’ de yapılan, Uluslararası, Türk Hava Kuvvetlerinin 100 Yıl Kuruluş Yıldönümü kutlamalarında halkı ile tanışmıştır.

2011 yılından günümüze kadar Türk Hava Kuvvetlerini ve ülkemizi yurt içinde ve dışında pek çok gösteride başarı ile temsil eden SoloTürk, aynı zamanda pek çok ödülün sahipliğini yapmakla beraber ülkemizde ve uluslararası arenada pek çok yeniliğinde yaratıcısıdır.

SoloTürk 141nci Kurt Filo Komutanlığından 3 pilot, 3 destek personeli ile 4ncü Ana Jet Üs Komutanlığı, Uçak Bakım Komutanlığından 9 kişilik uçak bakım ekibi ile faliyetlerini sürdürmektedir.